Maqedonia shmang regjistrimin e popullsisë, druan nga numri i madh i shqiptarëve

  Në Maqedoni vazhdohet edhe më tej të shtyhet regjistrimi i popullatës. Ish kryeministri Nikolla Gruevski plotë 10 vite është duke taktizuar dhe nuk pranon që të organizohet regjistrim i popullatës në Maqedoni, shkruan Zhurnal.Analistët në Maqedoni janë të mendimit se shtyrja e regjistrimit bëhet me qëllim që maqedonasit të mos dalin me shifra shokuese, andaj kanë vendosur që regjistrimi të mos mbahet pasi realisht statistikat flasin se nataliteti rritet tek shqiptarët, ndërsa zvogëlohet tek maqedonasit. Statistikat zyrtare në Maqedoni flasin se mbi 30% e nxënësve fillorist janë të kombësis shqiptare, ndërsa regjistrimi i fundit që është mbajtur në Maqedoni ka dalë me një konstatim jo real se në Maqedoni jetojnë vetëm 25% shqiptar nga popullata e përgjithshme. Ndërkohë ish-anëtarja e KSHZ-së, Tanja Alltanxhieva në një debat në Televizionin NOVA, e ka minimizuar organizimin e regjistrimit në Maqedoni. Ajo madje arsyetohet se regjistrimi i popullatës nuk ka asnjë lidhje direkte me listat zgjedhore. Alltanxhieva thotë se regjistrimi realizohet për shkak të nevojave të të dhënave statistikore, andaj kërkoi që të bëhet një dallim mes shtetasve dhe banorëve rezident. “Për shkak se u paraqitën dilema të mëdha edhe nga ana e përfaqësuesve politik, por edhe nga ana e ekspertëve, madje edhe nga ana e përfaqësuesve ndërkombëtar se nuk është e mundur që numri i shtetasve, gjegjësisht numri i votuesve të regjistruar të jetë afër me numrin e shtetasve të Republikës së Maqedonisë. Me një përllogaritje të thjeshtë matematikore me grumbullimin e popullatës të cilët janë nën moshën 18 vjeçare dhe popullatën mbi këtë moshë, do të vijmë deri te një shifër që me të vërtet nuk është i logjikshëm, mirëpo ata nuk e reflektojnë të vërtetën materiale, për shkak se lista zgjedhore dhe baza e të dhënave në listën zgjedhore e nxjerr nga lista e shtetasve të Republikës së Maqedonisë.

 

Maqedoni - Nesër fillon pastrimi i listave zgjedhore

Në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve të Maqedonisë (KSHZ), sipas paralajmërimeve, nesër fillon pastrimi (azhurnimi) i Listës unike zgjedhore, që është një ndër kushtet kryesore për zgjedhje korrekte dhe demokratik, të cilat janë caktuar për më 5 qershor të këtij viti.
Të hënën do të fillojë kryqëzimi i të dhënave në KSHZ, ku pas fundjavës IT konsulentët do të përfundojnë vlefshmërinë e bazave të marra nga 11 institucionet shtetërore.

Pas përfundimit të kryqëzimit të të dhënave, do të hapet rruga për kontrolle në terren që do të përmbyllin pastrimin e listave zgjedhore.

[Cajle.coms Foto.]

Maqedoni - Nesër fillon pastrimi i listave zgjedhore

5 Shkurt, 2016 :Aleanca për shqiptarët përkrahet fuqishëm nga bashkëatdhetarët në Hamburg të Gjermanisë...

 

 

Kanë filluar sonte takimet e dy krerëve të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe Vesel Mehmedi me diasporën shqiptare. Sonte është zhvilluar takimi me bashkatdhetarët në Hamburg të Gjermanisë, ku Aleanca ka marrë një përkrahje masovike. Dy liderët, Ziadin Sela (LR-PDSH) dhe Vesel Mehmedi (RDK) kanë paraqitur para bashkëatdhetarëve tanë në Gjermani Platformën e Aleancës, në kryeshtyllën e së cilës qëndron edhe përpjekja për përfaqësim të duhur të diasporës shqiptare. Takimi i sotëm është fillim i dialogut të hapur me diasporën shqiptare, në mënyrë që të dëgjohen kërkesat e tyre dhe të gjindet rrugëzgjidhje. Ziadin Sela dhe Vesel Memedi kanë bashkëbiseduar sonte me bashkatdhetarët në Gjermani rreth pyetjeve të ndryshme, ndërsa është theksuar se edhe gjatë kësaj periudhe Aleanca për Shqiptarët është përpjekur të rrisë ndikimin e diasporës përmes propozimeve konkrete për ndryshime në Kodin Zgjedhor. Përkatësisht, në kuadër të bisedimeve për Kodin Zgjedhor, njëra ndër 6 pikat drejtuar kryenegociatorit Piter Van Houtte i përket diasporës. Për një përfaqësim më dinjitoz është kërkuar që nga 3 njësi zgjedhore ekzistuese në diasporë të krijohet vetëm një nga e cila do të zgjidhen dy deputetë në Parlamentin e Maqedonisë, që do ti përkisnin dy bashkësive etnike më të mëdha në vend, shqiptarëve dhe maqedonasve. Ndryshe, takimet me diasporën shqiptare Aleanca për Shqiptarët do t’i vazhdojë më 6 Shkurt në Koln dhe 7 Shkurt në Vienë të Austrisë, 19 shkurt në Oslo të Norvegjisë dhe me 20 shkurt në Kopenhagë të Danimarkës


 

  • UÇK mesaz​​​h politikanëve që tradhëtuan cështjen shqiptare në Maqedoni (Dokument)

 

Në adresë të agjencisë së lajmeve INA ka arritur një komunikatë nga Shtabi i përgjithshëm i UÇK-së.

Përmes kësaj komunikate i dërgohet një mesazh politikës shqiptare në Maqedoni.

“Politika aktuale në Maqedonmi në vazhdimësi po e dërgon në drejtim të gabuar cështjen kombëtare shqiptare. Kjo si pasoj  e liderëve politik shqiptar që me servilizmin e tyre të skajshëm ndaj pushteti sllavomaqedonas e sollën popullin shqiptar në një situatë të pa shpresë.

Audio inncizimet e politikanëve që u shfaqën në opinion kohëve të fundit dëshmuan servilizmin, krimin  tradhëtinë dhe nëncmimin e popullit shqiptar”, thuhet në komunikatë.

------------------------------------------------------------------------------------


Basha: Revolucion fiskal për të kthyer besimin tek ekonomia shqiptare

Basha: Revolucion fiskal për të kthyer besimin tek ekonomia shqiptare

Partia Demokratike (PD), prezantoi të mërkurën ofertën e saj të re për taksat, që sipas kryetarit Lulzim Basha, do të rikthejë besimin tek ekonomia shqiptare.

“Jemi në një situatë që të gjithë e njohim mirë. Është vështirë të gjejmë edhe ndonjë deputet të mazhorancës që është i kënaqur me ecurinë fiskale të qeverisë. Dokumentet zyrtare të qeverisë vërtetojnë se politika e taksave të larta nuk funksionon. Po tkurret ekonomia, po falimentojnë bizneset dhe po bien të ardhurat si rezultat i kontrabandës së shtuar”, theksoi Basha. 

Ai shpalosi “vizionin e ri, një revolucion fiskal për të rikthyer besimin tek ekonomia shqiptare”.

“Do të nisim me taksën e sheshtë 9 për qind, duke vazhduar me lehtësimin e biznesit të vogël nga represioni i padrejtë i tatimorëve që përpiqen të nxjerrin dhjamë nga pleshti. Tatim 0.5 për qind të xhiros për biznesin e vogël”, tha Lulzim Basha.

Kreu i PD-së shtoi se “do i japim Shqipërisë nivelin më konkurrues të TVSH-së: 15 për qind”.web_cajla

Azilkërkuesit, Basha: Shqiptarët pas sirianëve; Rama nuk gjeti kohë t’i vizitonte 

Azilkërkuesit, Basha: Shqiptarët pas sirianëve; Rama nuk gjeti kohë t’i vizitonte

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i opozitës, Lulzim Basha, ka publikuar shifrat e azilkërkuesve në Gjermani.

Basha shkruan se shqiptarët gjenden pas sirianëve edhe për muajin Gusht, ndërsa akuzoi Kryeministrin se u “kapardis në ekspozitën e tij, por nuk gjeti kohë të vizitonte azilkërkuesit shqiptarë” që ndodhen në Gjermani.

“Shqiptarët të parët pas sirianëve edhe në Gusht. Rama u kapardis në ekspozitën e tij private, por nuk gjeti kohë të vizitonte pak metra më tej mijëra shqiptare dhe fëmijët e tyre që dergjen në kampe refugjatësh. Ky është kokoshi 200 milionësh majë plehut, që nuk do t’ja dijë për fatet e qytetarëve të tij”, mbyllet postimi i Bashës në “Facebook”.

/ Top Channel 


Shqipëria nuk i jep detin e saj Greqisë

Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati ka folur nga Brukseli sa i takon ngjarjeve në Kumanovë dhe për “konfliktin” me Greqinë sa i përket mosmarrëveshjeve për detin.
Bushati bëri thirrje edhe njëherë nga Brukseli që të respektohet marrëveshja e Ohrit dhe se shteti shqiptar e dënon dhunën e ushtruar në Kumanovë.
Ai tha se Maqedonia aktualisht ka një problem të brendshëm dhe kjo nuk është çështje e Shqipërisë.
Sipas Bushatit, Shqipëria është e interesuar që të shohë një Maqedoni që ka një shtet të fortë dhe pa konflikte pasi kjo ndikon në mënyrë direkte në stabilitetin e rajonit, gjë të cilën Shqipëria nuk do që ta cenojë.
Ndërkohë, sa i përket tensioneve me Greqinë për ujërat detarë, Bushati tha se kjo është një e drejtë ndërkombëtare e Shqipërisë.
“Me Greqinë ne jemi të angazhuar për marrëdhënie të mira fqinjësore, pasi ajo është partneri ynë strategjik. Për anulimin e vizitës së ministrit të Jashtëm grek, unë kam qenë në kontakt me të dhe nuk di asgjë. Të dyja qeveritë kanë qenë të angazhuara në zgjidhjen e problemeve që kanë dy vendet”, tha Bushati.

 

Kosovën nesër e shoh të bashkuar me Shqipërinë, pas referendumit

MG_8162-670x400

Intervistë e Albin Kurtit dhënë gazetës ditore kroate, Večernji List

A do të jetë miniera Trepça arsyeja për eskalime të reja në Kosovë në mes shqiptarëve dhe serbëve?
Nuk mendoj se mund të flitet për eskalim të situatës në mes shqiptarëve dhe serbëve, por për paradigmën e qasjes fashiste së Serbisë ndaj Kosovës në veçanti dhe shqiptarëve në përgjithësi. Politika hegjemoniste e Serbisë, e cila shpërfaqet edhe nëpërmjet Trepçës, mbetet problemi kryesor për paqe të qëndrueshme në Ballkanin Perëndimor. Serbia e sotme e ish bashkëpunëtorëve të Millosheviqit dhe Sheshelit në vend se të kërkojë falje për masakrat ndaj shqiptarëve, ajo edhe më tutje po vazhdon me politikat e saj fashiste ndaj Kosovës; duke dëshmuar kështu se ajo nuk ka ndryshuar që nga koha e Nikola Pashiqit.  E paqja pa antifashizëm është spostim i luftës për « ditë më të mira ».

Si e komentoni vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e ligjit rreth minierës së Trepçës?
Ideja e Qeverisë së Republikës së Kosovës për shndërrimin e Trepçës në ndërmarrje publike nuk po reflekton në esencë ndonjë plan të qartë, se si “Trepça” të jetë aset i rëndësishëm për zhvillim ekonomik dhe industrial. Sot  “Trepçën”,e projektojnë sikur ajo rrezikohet nga privatizimi  në të ardhmen nga qeveria. VETËVENDOSJE ! angazhohet që përveç ndërrimit të statusit të saj në ndërmarrje publike duhet të bëhet edhe një ligj i veçantë për Trepçën, që do ta bënte këtë ndërmarrje të paprivatizueshme dhe ku do të ndalohej koncesionimi i saj. Trepça duhet të jetë një ndërmarrje publike e interesit strategjik e kombëtar, e lidhur me Kuvendin, ku vendimet për Trepçën duhen të merren me 2/3 e deputetëve dhe jo me shumicë të thjeshtë. Trepçës nuk i duhet  një ligj që e lë në duart e Qeverisë për ta copëtuar e për ta bërë atë publike, pak para se të shitet e për ta shitur.

A është ky presion nga ana e Serbisë dhe bashkësisë ndërkombëtare?
Përderisa Serbia përsërit pretendimet e saja për Trepçën për arsye politike dhe ekonomike, sigurisht se janë edhe disa segmente ndërkombëtare që kanë interesa të caktuara për Trepçën dhe rreth Trepçës.  Po të njëjtat qarqe të cilat e kanë shkatërruar dhe eksploatuar Trepçën gjatë njëzetvjeçarit të fundit,  përpiqen sot që ta pengojnë kthimin e Trepçës në duart e popullit të Kosovës. Por, sigurisht se përgjegjësia kryesore bie mbi supet e Qeverisë së Republikës së Kosovës, e cila në bazë të marrëveshjes së koalicionit të dy partive politike qeverisëse shqiptare me Listën Srpska të Beogradit, të gjitha ndërmarrjet shoqërore në hapësirat ku jetojnë serbët që duan t’i shndërrojnë në ndërmarrje publike duhet ta marrin pëlqimin e komunave me shumicë serbe, që nënkupton realisht pëlqimin e Beogradit. Pra, Beogradi dëshiron ta copëtojë Trepçën dhe t’ia nënshtrojë përfundimisht atë pushteteve të tanishme komunale në veriun e Kosovës, që do të thotë: Serbisë. Por, ekonomia jonë nuk është çështje për të cilën mund të vendosë Beogradi.Trepça është pasuri e Republikës së Kosovës dhe e tillë do të mbetet. Është çështje ekzistenciale për popullin e Kosovës, çështje lirie.

Përse nuk keni hyrë në qeverinë e Kosovës dhe si e vlerësoni punën e saj?
Bashkëqeverisja me PDK-në e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit do të kishte nënkuptuar ripërtëritje të regjimit të vjetër me një Qeveri të re, ku do të legjitimoheshin dhe ku do të vazhdonin privatizimet neoliberale, pazaret e dëmshme me Serbinë dhe aferat korruptive dhe kriminale të qeveritarëve të deritanishëm. Duke e synuar ndryshim rrënjësor politik, VETËVENDOSJE! ka qenë inicuesja e ndërtimit të një blloku pesëmujor antiqeveritar, që e krijoi shumicën parlamentare pas zgjedhjeve të 8 qershorit, por që u pamundësua ta marrë pushtetin, nëpërmjet Gjykatës Kushtetuese, Presidentes dhe institucioneve të tjera të kapura nga PDK-ja si parti-shtet. Qëllimi jonë nuk ishte vetëm ndryshimi i qeverisë së Hashim Thaçit, por edhe ndryshimi i kursit politik të Republikës së Kosovës, që kulmoi me marrëveshjen e 10 shtatorit për një kurs të ri të shtetit për Republikë e pavarur, me prioritet ekonominë, barazinë, drejtësinë, luftimin e krimit të organizuar, sovranitetin; por që Isa Mustafa e zëvendësoi me marrëveshjen e 9 dhjetorit për kursin e vjetër që e lë Kosovën pa republikë.

A do të jetë Isa më i mirë se Thaçi?
Isa Mustafa nuk mund të jetë më i mirë se Thaçi, mbase ai edhe do të jetë edhe më joefikas për ndonjë punë të mirë të mundshme. Ai është krejtësisht i varur nga Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiqi që janë dy kryeministrat e tjerë të kësaj qeverie. Pafuqia e tij vërehet edhe tani, kur nuk po mund ta shkarkojë ministrin e tij nga Lista Srpska që i cilësoj si egërsira nënat e të pagjeturve shqiptarë në Gjakovë.  Qeveria Mustafa, Thaçi, Vuçiq do ta bëjë Kosovën në aspektin politik jofunksionale si Bosnja e pasluftës, ndërsa në aspektin ekonomik të mjerë si Amerika Latine në çerekun e fundit të shekullit të kaluar. Por mbetem optimist, sepse vërtetë Qeveria ka shumë numra, por është e dobët. Ndërkaq, opozita i ka të pamjaftueshëm numrat por, është e fuqishme, e prirë nga subjekti ynë Lëvizja VETËVENDOSJE!.

Një numër i madh i shqiptarëve nga Kosova kanë shkuar në luftime në Siri, ndërsa zyrtari kryesor i NATO-s Jens  Stoltenberg ka paralajmëruar mundësinë e sulmeve terroriste nga ata që kthehen? A frikësoheni nga sulmet terroriste në Kosovë?
Nuk është e pamundur që Kosova të bëhet shënjestër e sulmeve terroriste. Ne jemi kundër shkuarjes së shqiptarëve në luftërat e huaja, i dënojmë ekstremistët, radikalizmin fetar i cili në njërën anë merr jetë të rinjsh dhe në anën tjetër shpërqendron vëmendjen nga problemet socio-ekonomike. Nëse shikoni sot hartën e botës, luftëra ka aty ku ka resurse. Në Kosovë nuk është e rastësishme që Mitrovica është e ndarë, sepse aty është Trepça. Por, nga ana tjetër, duhet pasur kujdes që mos të rrëshqasim në doktrinat e përplasjes së qytetërimeve, apo të klisheve të tjera neoliberale.

A jeni besimtar ose sekularist? Juve ju krahasojnë me  Çe Gevarën?
Nuk mund të them se jam besimtar i devotshëm. Unë jam qytetar i Republikës. Nuk mendoj se mund të krahasohem me Çe Gevarën, por sigurisht se disa njerëz mund të tërheqin paralele duke u motivuar nga simbolizimi im me rezistencën, aktivizmin dhe profilin e Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

A besoni se Serbia do ta njeh Kosovën dhe si e shihni të ardhmen e Kosovës?
Serbia nuk do ta njeh pavarësinë e Kosovës si një Republikë të pavarur dhe sovrane. Ata në Serbi që e njohin si të tillë janë në margjina të shoqërisë serbe. Serbia dominuese politike do të mund ta njihte Kosovën vetëm kur do ta shndërronte përfundimisht në një Bosnje të dytë. Të ardhmen e Kosovës e shoh si shtet sovran, të bashkuar pastaj me Republikën e Shqipërisë, si rezultat i një referendumi popullor.

 

Dies ist das Video von dem Rama "erschüttert" Serbien und Vuçiçin (VIDEO)

Kosovo hat sehr starke Erklärung der beiden Ministerpräsidenten und ethnisch albanischen und serbischen Ministerpräsidenten während einer gemeinsamen Pressekonferenz in Belgrad verursacht, nach einer 40-minütigen Treffen Kopf zwischen ihnen.

In seiner Rede betonte, dass Rama Kosovo ist unabhängig und das ist eine Tatsache. Aber im Moment PM Alaksandar Vucic, demonstrative Schild mit einem Lachen im Gesicht hob kufjen Übersetzung.

Nach Abschluss der jeweiligen Aussagen, die Beantwortung von Fragen von Journalisten bei der ersten Gelegenheit, die Vucic: "Ich hatte nicht erwartet, Provokationen, und ich hatte nicht erwartet, für den Kosovo sprechen, sollte aber zu beantworten, das wird nicht zulassen, dass jemand nach Serbien verunglimpfen Belgrad ".

Die unmittelbare Reaktion war, Rama, der sagte ruhig: "In Bezug auf das Kosovo, ich glaube, dass die Realität bleibt unveränderlich, trotz unterschiedlicher Auffassungen und voller mosdakordësisë".

 

 

Pro FM 89.3 Radio GOSTIVAR Live 24 ore 

Höre uns LIVE!


 
 

www. cajle.comNdonjeher dua te jem vetem ne nje vend ku nuk ka asnjeri ,te shfryej uleras therras me mall dike qe me mungon shum dhe do me mungoj pergjith jeten 

Do filloj te dua disa njerz me pak keshtu dhe me pakdovuajUn te kam humbur por kurr ste kam harrua

Nuk e di nuk mundem apo nuk dua qe te harroj ,nuk e di te urrej apo ma shum te dashuroj ,nuk e di si te them un ty me merr malli qe te shoh me sy

 

Gabimi me i madh ishte qe te dhurova zemeren ,kur ne fakt ti kishe nevoj per tru

 

Me mir te zgjedhja ate qe me deshi se sa ate qe desha ,se ai qe me deshi qante dhe qesht bashk me mua, kurse ky qe desha per kte qava dhe nuk qesha

... S'PAKU So THOT LEGEND!

'' DIE Vögel singen ''
 
 
 
'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
'..Simbas Nji Legende existiert Vogel, der nur ein einziges Mal während seines ganzen Lebens, mein schöner als jedes andere Geschöpf in dieser Welt singt. Von diesem Moment er aufgibt qerdhen Küken benötigt gjembosura Baum mit Ästen und findet keinen qetsi bis gjejë.Përbirohet zwischen seinen Zweigen verflochten und Gesang, stieß seinen Körper in die längste und mprehtin seinen Stachel. Während Sterben, seinen Schmerz explodiert in Kangen viel schöner als der Gesang der Nachtigall, die Kanarienpockenvirus. Preis Kang wunderbar, was das Leben ist, sondern die ganze Welt hört zu hören, der Herr im Himmel lacht. Weil es am besten, was existiert, kann nur durch Preis Nji viel Schmerz erhalten ... oder z  umindest so sagt die Legende ... ""
 

Sterben Vögel singen

web_cajle 

MARKETING  drucken Sie das Bild !!!cajle.com Kleinanzeige

 

GARTENBAU-Mili

Cajle, Gostivar

Mob: 071-215-734 Fax: 042-286-738

E-mail:  kontakt@gartenbau-mili.com

Wir Herstellung und Montage aller Arten von Betonplatten und deren Montage.

"Es ist nett, wichtig zu sein, aber noch wichtiger ist, gut zu sein."


tvkohalogo

Adler cajles   

 

 
cajle.com  

Vitamin Aga

 
Gape mit Wunder, warum können nicht hängen, ohne mir das Herz.!
gelen gidip kirmizi 

www. cajle.com

 
 gelen gidip kirmizi
Ich bin erstaunt, mit der Person, auch wenn ich weiß, dass alles durch einen glücklichen Sache, die aus dem Handgelenk zu fliehen enttäuscht bestimmt!

 

 

"Studio Stërcek"

...S'PAKU KSHTU THOT LEGJENDA !

'' ZOGJËT VDESIN DUKE KËNDUAR ''
 
 
''..Simbas nji legjende egziston zogu i cili këndon vetëm nji herë gjatë tërë jetës së vet, ma bukur se cdo krijes tjetër në këtë botë. Prej atij momenti që e braktis qerdhen ai zogë kërkon pemën me degë të gjembosura dhe nuk gjenë qetsi derisa ta gjejë.Përbirohet mes degëve të saj të gërshetuara dhe duke kënduar, ngul trupin e tij në më të gjatin dhe më të mprehtin gjembë të saj. Derisa vdes , dhimbja e tij shperthen në kangën larg më të bukur se kënga e bilbilit e kanarinës. Cmimi i asaj kange të mrekullueshme është jeta, por e gjithë bota ndalet ta ndëgjoj, e Zoti në qiell qeshë. Sepse ajo më e mira që egziston, mund të fitohet vetëm me cmimin e nji dhembje të madhe...ose së paku kështu thotë legjenda...''
Zogjët vdesin duke kënduar

I mbyllur ne kater mure Erresira me zbeh fytyren I uritur dhe i verbuar Si ylberi kur e humb ngjyren Dhe jeta me kaloj shpejt Lumturine se shijova fare Nje ze tash po me therret Do te takohemi Do te t...

 
cajle.com

Sie sind Besucher Nr.


Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!